Nors kompensacijos už nuotekų valymo įrenginius skiriamos ne vienerius metus, tačiau lauko inžinerinių tinklų statybos darbus atliekanti įmonė UAB Buitekos partnerė „MB Digetra“ pastebi, kad gyventojams vis dar trūksta informacijos, priminimų apie kasmetinę galimybę teikti paraiškas ir taip iš dalies susigrąžinti finansines išlaidas.
Radviliškio rajono savivaldybės administracijos duomenimis, rajono gyventojams 2023 m. teikti paraiškas galima jau nuo balandžio 1-osios iki pat lapkričio mėnesio pirmos dienos.
Galima gauti paramą
Anot Radviliškio rajono savivaldybės administracijos, „2022 metais gautos 85 paraiškos kompensacijai gauti, skirta ir išmokėta 50 tūkst. 400 eurų paramos. Tik vienas pareiškėjas, kuris neatitiko aprašo sąlygų (nebuvo deklaruotas Radviliškio rajono savivaldybėje), kompensacijos negavo. Taip pat kompensuojamos ir soduose, sodų bendrijose įrengtos nuotekų valymo sistemos. Šiais metais rajono savivaldybės biudžete šioms kompensacijoms numatyta skirti 60 tūkst. eurų. Parama taikoma tik buityje susidarančių nuotekų tvarkymui“.
Radviliškio rajono gyventojai turi galimybę gauti 600 Eur rajono savivaldybės skiriamą finansinę paramą už įsirengtą nuotekų valymo įrenginį, o 350 Eur – už nuotekų išsėmimo rezervuarą.
Taip pat finansinė parama skiriama dvibučio-aštuonbučio kiekvieno būsto pareiškėjui už įsirengtas bendro naudojimo nuotekų valymo sistemas.
Kompensaciją už įsirengtą individualų nuotekų valymo įrenginį arba nuotekų išsėmimo rezervuarą galima gauti, kai nėra techninės galimybės prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų, gyvenamoji vieta deklaruota Radviliškio rajono savivaldybėje, įrenginio statybų darbai atlikti ir pateikti reikiami dokumentai.
Svarbu išsirinkti įmonę
Nuotekų valymo įrenginių dėka net ir atokiausių rajono sodybų šeimininkams tampa prieinami buities patogumai: name įrengtas tualetas vietoj lauko „namelio su širdele“, prausimasis ne dubenyje, o įsirengtame duše ar vonioje, drabužių skalbimas automatine skalbykle.
„Jei gyventojai dvejoja, Radviliškio rajono savivaldybės skiriama dalinė kompensacija yra puiki paskata juos įsirengti, o UAB Buiteka partnerė MB „Digetra“ – daugiau nei dešimt metų nuotekų valymo įrenginius montuojanti įmonė – atliks visus reikalingus darbus“, – sakė MB „Digetra“ direktorė Kristina Labanauskienė: „Lietuvoje nuotekų valymo įrenginių pasiūla didelė, todėl žmonėms nėra lengva išsirinkti. Daug lengviau priimti sprendimus, kai žinai, nuo ko pradėti. Rekomenduojame pradėti nuo specialisto konsultacijos, o dar geriau, konsultuotis su specialistu savo sklype“.
Ilgametę darbo patirtį turintys MB „Digetra“ darbuotojai atvyksta į gyventojo sklypą, įvertina realią situaciją ir poreikius, tiksliai suskaičiuoja įrengimo sąmatą ir pateikia atsakymus į rūpimus klausimus, konsultuoja, kokie inžineriniai sprendimai tinkami individualiu atveju, kad atitiktų aplinkosaugos, statybos reikalavimus.
„Paaiškiname, kaip veikia valymo įrenginys, kaip jį prižiūrėti, kad funkcionuotų tinkamai. Žinoma, galima įsirengti ir nuotekų išgriebimo rezervuarą, tačiau, esant didesnei šeimai, teks dažnai siurbti. Nuotekų išvežimo paslaugų įkainiai taip pat kyla, todėl ekonomiškesnis sprendimas šeimai – individualus nuotekų valymo įrenginys. Pagal nuotekų tvarkymo reglamentą gyvenamajam namui montuojame ne mažesnį nuotekų valymo įrenginį, nei 0,8 kubinio metro našumo“, – teigė K. Labanauskienė.
Nereikia statybų leidimo
Atlikus nuotekų valymo sistemos įrengimo darbus, atiduodame klientui šiuos dokumentus, reikalingus pateikti kartu su paraiška: įrenginio perdavimo (paleidimo) aktą; įrenginio eksploatacinių savybių deklaraciją/ techninį pasą/ ES atitikties deklaraciją; įrenginio ir montavimo darbų sąskaitą-faktūrą, sumokėjimo už įrenginį patvirtinimo dokumentą, darbų atlikimo aktą.
Klientui belieka pasirūpinti likusiomis dokumentų kopijomis: nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašo apie nuosavybės teise įregistruotą žemės sklypą; jei žemės sklypas priklauso ne vienam savininkui, kito (-ų) savininko (-ų) sutikimas (-us), kad neprieštarauja numatytiems darbams; nacionalinės žemės tarnybos sutikimas dėl numatytų darbų atlikimo (taikoma nuomojamoje žemėje).
„Svarbu paminėti, kad teikiant paraišką nebereikia pateikti statybų leidimo, jei vieta, kurioje montuojamas įrenginys, nėra įtraukta į išimtines vietas, kuriose reikalingi leidimai“, – sakė K. Labanauskienė.
Radviliškio rajono gyventojai, kurie dar ketina iki šių metų gruodžio 1 dienos įsirengti nuotekų valymo įrenginius arba nuotekų išsėmimo rezervuarus, baigę įrenginių montavimo darbus gali pateikti paraiškas rajono savivaldybei. Dokumentus reikia pateikti Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir turto valdymo skyriui (216 kab., Aušros a. 10, Radviliškis; tel. nr. +37042269016) arba pateikti paštu ar elektroniniu paštu. Paraiškos forma ir detali informacija apie nuotekų valymo įrenginių dalinį kompensavimą Radviliškio rajono savivaldybės tinklapyje https://radviliskis.lt/nuoteku-tvarkymas.